×

* pola obowiązkowe

** dodanie/zgłoszenie witryny www


Czy Twoje dziecko jest gotowe na przedszkole?

Podczas gdy wielu z nas skupia się na podstawach rozpoznawania liter i cyfr lub umiejętności czytania, gotowość dziecka do przedszkola obejmuje więcej niż kilka pojedynczych umiejętności. Musimy przyjrzeć się jego całokształtowi, umiejętnościom i mocnym stronom, które już się rozwinęły. To właśnie czyni Twoje dziecko wyjątkowym.

Przedszkole przyjmuje mnóstwo dzieci o różnych charakterach. Jedne z nich kochają książki i z łatwością przychodzi im czytanie, ale zmagają się z nieśmiałością, która uniemożliwia im kontakt z rówieśnikami. Inne za to mają dużo energii, a zajęcia sportowe to dla nich super zabawa, lecz bardzo się rozpraszają i nie potrafią skupić się na zadaniach. Pomimo tych różnic, wszystkie te dzieci są gotowe, aby pierwszy raz odwiedzić przedszkole.

wesołe dziecko

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować dziecko do przedszkola:

Zachęcaj dziecko do samodzielnego ubierania się, zakładania i zdejmowania kurtki, korzystania z łazienki bez pomocy i mycia rąk bez ciągłych przypomnień oraz zakładania butów. Przy stole Twoje dziecko powinno samemu jeść, a nawet pomagać w myciu naczyń. Te umiejętności przydadzą mu się, gdy znajdzie się na przedszkolnej stołówce, czy szatni.

Dziecko powinno wiedzieć, jak wytrzeć twarz po obiedzie bez podpowiedzi i wydmuchać nos bez pomocy. Jednak upewnij się, że w razie potrzeby, potrafi także poprosić o pomoc osobę dorosłą.

Zacznij przekazywać dziecku małe obowiązki, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. Po wycieczce rodzinnej możesz powierzyć dziecku zadanie opróżnienia plecaka, ponownego napełnienia butelek z wodą lub wrzucenia do kosza brudnych rzeczy. Nawet jeśli Ty wykonałbyś te zadania dużo szybciej, pozwól mu przejąć pewną odpowiedzialność. Przedszkole to miejsce, w którym dziecko często pracuje w grupie, więc jeśli jedna osoba nie wywiąże się z powierzonego mu zadania, praca pozostałych członków pójdzie na marne.

Ustal poranną rutynę, która będzie obowiązywać również w dni, kiedy dziecko odwiedza przedszkole. Wstawajcie o tej samej porze każdego dnia oraz wspólnie jedzcie śniadania, to świetny sposób, aby przygotować malucha na zdobywanie wiedzy.

Już nawet przed pierwszym dniem w przedszkolu możesz zabrać dziecko ze sobą do biblioteki. Pozwól mu wybrać książeczki, jakie będziecie razem czytać. Jednak nie musisz się ograniczać tylko do bajek, możesz czytać artykuły w gazetach i magazynach, wybieraj zarówno krótkie, jak i długie teksty, najważniejsze, by robić to nagłos. Dzięki temu w przyszłości Twoje dziecko nie będzie miało problemów z czytaniem.

Zachęcaj dziecko, aby pomogło Ci z przygotowaniem zaproszeń, listą zakupów lub notatkami. Może zaczynać od bazgrołów lub obrazków, stopniowo przechodząc do rozproszonych liter, a na koniec będzie w stanie napisać kilka podstawowych słów. Doceniaj jego prośby i obserwuj, jak ich umiejętności rozwijają się wraz z praktyką. Pamiętaj również, że przedszkole zapewni Twojemu dziecku odpowiednią opiekę i naukę, jednak bez ćwiczeń w domu, nie uda mu się utrwalić zdobytej wiedzy.

Unikaj zbyt częstego mówienia o pierwszym dniu w przedszkolu lub poczekaj, aż koniec lata będzie blisko. Dziecko może się przez to bardziej denerwować i zniechęcić. Niezależnie od tego, co dziecko czuje, należy poświęcić trochę czasu, aby zaczął przyzwyczajać się do nowego miejsca.

Zamiast martwić się o to, czy dziecko jest gotowe do czytania i pisania, pomyśl o jego umiejętnościach jako całości. Co robi dobrze, co pomoże mu odnieść sukces? Każde dziecko z pewnością znajdzie nić porozumienia z jedną lub kilkoma osobami z grupy. Możesz być spokojny, że wszyscy w przedszkolu będą się wzajemnie wspierać i motywować.


KOMENTARZE:
• Ela
http://www.happycentre.pl/ | 2019-09-20

Moje dziecko w domu się po prostu nudziło. W przedszkolu codziennie ma zorganizowany plan zajęć i może bawić się z rówieśnikami.