×

* pola obowiązkowe

** dodanie/zgłoszenie witryny www


Przedszkole terapeutyczne - profesjonalna pomoc dla dzieci niepełnosprawnych

Przedszkole terapeutyczne jest placówką pracującą według opracowanego schematu, który dostosowany jest do potrzeb dzieci wymagających szczególnej opieki. Mowa tu w szczególności o maluchach, które nie są do końca sprawne fizycznie bądź psychicznie. Celem zajęć prowadzonych przez przedszkole terapeutyczne jest uzyskanie jak najlepszych rezultatów w ich rozwoju poprzez terapię behawioralną i rehabilitacyjną.

Przedszkole terapeutyczne skupia się na praktycznej, interesującej i interaktywnej nauce, tworząc wspierające środowisko nauki. Dzięki czemu dzieci z łatwością przyswajają nowe wiadomości, czerpiąc z zajęć radość. Dzieci doświadczają i poznają otaczający je świat poprzez dobrze zaplanowane i spontaniczne działania, a małe grupy pozwalają na optymalną terapię każdego z nich. Ponadto takie przedszkole nie różni się bardzo od tradycyjnej placówki. Zapewniane jest w nich wyżywienie oraz transport, oczywiście oferty mogą być zróżnicowane.

terapia dzieci

Program przedszkola terapeutycznego łączy holistyczne nauczanie z zabawą, aby jak najszybciej osiągnąć postępy w rozwoju. Każdego dnia dzieci mają okazję ćwiczyć umiejętności niezbędne w życiu codziennym, takie jak komunikacja, czytanie, jedzenie, poruszanie się oraz nawiązywanie kontaktu wzrokowego. Umiejętności te zdobywane są przy użyciu muzyki, gier ruchowych, książek, integracji sensorycznej, a także sztuki. Przedszkole terapeutyczne kładzie również duży nacisk na budowanie rozwoju społecznego i pozytywnych interakcji międzyludzkich. Każda z zabaw jest modyfikowana w taki sposób, aby pomóc osiągnąć dziecku sukces w przyszłości.

Często przedszkola terapeutyczne dysponują salami rehabilitacyjnymi, które przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci niepełnosprawnych. Jednak aktywność fizyczna jest również bardzo ważna przy niepełnosprawności intelektualnej. Regularne ćwiczenia wpływają nie tylko dobrze na koordynację ruchową, ale również na wzmacnianie pewności siebie i minimalizowanie lęków.

Plan nauczania, który realizuje przedszkole terapeutyczne, jest tak skonstruowany, aby był dostosowany do indywidualnych potrzeb każdego dziecka, co pozwala na realizację indywidualnych celów, określonych wcześniej przez rodziców oraz nauczycieli. Indywidualne usługi terapeutyczne są wpisane codziennie w rutynę przedszkolną i opierają się na potrzebach dziecka.

Usługi terapeutyczne mogą obejmować każde z poniższych zajęć:


źródła:
http://www.helenow.pl/