Jak kupić dobry prezent świąteczny? O szale przedświątecznych zakupów.

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a wraz z nimi prezenty dla najbliższych pod choinkę. Część z nas ma już szał przedświątecznych zakupów za sobą i od listopada ma zapakowane prezenty, głęboko schowane w szafie. Część z nas ma zakupy jeszcze przed sobą, zastanawiając się co można kupić najbliższym? Obdarowując najbliższych chcemy sprawić im radość i pokazać że są dla nas ważni i o nich pamiętamy.

Co oznacza więc stwierdzenie „dobry prezent”? Dobry prezent może oznaczać milion rzeczy – ale musi on oznaczać „dobry prezent” z punktu widzenia obdarowanego, a niekoniecznie obdarowującego. Dobry prezent oznacza, że trafia on w potrzeby obdarowywanego, a w im większym stopniu w nie trafia – tym większa radość.

bag-21467_640

No dobrze – łatwiej powiedzieć niż zrobić. Ale jak kupić idealny prezent? Kupując „dobry prezent”, trzeba unikać myślenia „Co ja bym jej kupił?” i zastąpić je „Z czego ona by się ucieszyła”? Ja osobiście stosuję kryterium „jaki prezent sprawi, że on/ona aż zapiszczy w środku z radości” J Wiem, że to mało mierzalne kryterium – ale dla mnie w pełni identyfikowalne. W kupnie prezentu pomaga także słuchanie (a raczej słyszenie) potrzeb najbliższych i zapisywanie sobie tego o czym mówią (ich potrzeb) np. w notatkach w telefonie. W kupnie dobrego prezentu powinniśmy uwzględnić czas na poszukiwania i… nie dać się zwariować 🙂

W kupnie idealnego prezentu mogą pomóc poniższe pytania:

 • co ona/on chciałby dostać pod choinkę? (uwaga, nie stosujmy zamiast tego pytania: co ja na miejscu chciałbym/chciałabym dostać pod choinkę? ponieważ to nie my chcemy coś dostać. Pytamy „co ona/on chciałby dostać”)
 • o czym zawsze ona/on marzył/a?                                  
 • co zawsze on/ona chciał/a mieć, ale szkoda jej/mu było pieniędzy lub nie mógł/nie mogła tego znaleźć?
 • o czym on/ona często mówi? co w zakresie tej tematyki by się jej/mu przydało? czy prezent wiąże się z jego/jej pasją?
 • co z zakresu ulubionej muzyki, gadżetów, filmów, przedmiotów którymi się otacza mogłoby sprawić jej/ mu radość?
 • z jakich prezentów do tej pory najbardziej się cieszył/a?
 • patrząc na upatrzony prezent warto zadać sobie pytanie: czy to sprawi, że ona/on się ucieszy (i jak bardzo)?
 • jakie cechy musi mieć idealny prezent aby był idealnym prezentem dla niej / dla niego (np. kolory, materiał, funkcjonalność, treść, wizualną stronę)?

Pozornie błahy prezent (np. kolejna książka o malarstwie, derka dla konia, unikalny znaczek pocztowy, funkcjonalna parasolka, pokrowiec na telefon) może być świetnym prezentem, o ile idealnie trafi w potrzeby / upodobania / pasje osoby obdarowywanej. Czasem drobny gest i mały trafiony prezent będzie dużo lepszym rozwiązaniem niż bardzo drogi nietrafiony prezent np. obraz marynistyczny dla osoby, która styczność ze „sztuką” skończyła na etapie podstawówki. Dzieje się tak dlatego, że prezentem trafiającym w potrzeby udowadniamy, iż został on przez nas wybrany z myślą o tej, konkretnej osobie. Nie ma nic przyjemniejszego niż otrzymać taki własny prezent.

Powodzenia w poszukiwaniu idealnych prezentów ! I wielu radości przy ich wręczaniu 🙂

Share

Komentarze

komentarze

Jedna myśl nt. „Jak kupić dobry prezent świąteczny? O szale przedświątecznych zakupów.

 1. Kasiu, święte słowa.
  Co sprawi przyjemność obdarowanej osobie? A nie mnie na jej miejscu. Ja nie jestem na jej miejscu, a ta osoba nie jest mną.
  Jest to tym ważniejsze, że często mamy absolutnie różne gusta. Zdarzyło mi się kilka razy podarować zaprzyjaźnionym osobom coś, co szczerze mówiąc nie bardzo mi się podobało. Wiedziałam jednak jaki jest ich gust. Prezenty wywołały szczery zachwyt i niektóre z nich są mile wspominane do dzisiaj.
  Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie tego komentarza

Dodaj komentarz