Negatywna informacja zwrotna po rozmowie kwalifikacyjnej. Jak ją przyjąć?

Jeśli poszukujesz pracy, zapewne przeglądasz mnóstwo ogłoszeń rekrutacyjnych, uczestniczysz w wywiadach telefonicznych i rozmowach kwalifikacyjnych. Po każdej rozmowie kwalifikacyjnej po kilku dniach powinieneś otrzymać telefoniczną informację zwrotną o jej przebiegu. Gdy otrzymujesz odpowiedź jest ona albo pozytywna – o zakwalifikowaniu do następnego etapu lub z propozycją pracy, albo negatywna – o tym, że nie przeszedłeś / nie przeszłaś etapu weryfikacji lub inny Kandydat otrzymał daną ofertę pracy.

calculator-154260_640Jeśli otrzymałeś / otrzymałaś ofertę pracy – gratuluję! Jeśli nie – jest to świetna okazja do tego, aby uzyskać informację zwrotną o tym, jak Twoja Kandydatura została oceniona przez rekrutera i co ostatecznie zadecydowało o nie zaproszeniu cię do dalszego etapu rekrutacji. Każda taka informacja to przecież wskazówka, na co zwracać uwagę w kolejnych procesach rekrutacyjnych.

Moim zdaniem, Kandydat powinien zawsze otrzymać informację zwrotną po rozmowie kwalifikacyjnej. Niestety nie wszyscy rekruterzy szanują tą zasadę. Jeśli nie otrzymałeś telefonu zwrotnego, możesz spróbować skontaktować się z rekruterem samodzielnie.

Umiejętność przyjmowania informacji zwrotnej przez Ciebie jako Kandydata jest bardzo ważna. Zapytaj o ocenę przebiegu spotkania, a także o to co było mocną stroną Twojej prezentacji, a co można byłoby poprawić. Zapytaj także o to, co ostatecznie zadecydowało o nie zaproszeniu Cię do następnego etapu rekrutacji. Podziękuj za informację zwrotną i zapytaj, czy Twoje CV pozostanie w bazie aplikacji.

Przyjmowanie negatywnej informacji zwrotnej nie należy do łatwych, dlatego zdarzają się także sytuacje, gdy Kandydaci reagują nerwowo na negatywną informację zwrotną. Najgorsze co można wtedy zrobić, to rzucić słuchawką lub nawrzucać rekruterowi, że ten nie wie co robi. Wtedy tylko i wyłącznie utwierdzamy go w przekonaniu, że dokonał słusznego wyboru, a Kandydat nie jest w stanie wystarczająco panować nad swoimi emocjami.

Share

Komentarze

komentarze

Jedna myśl nt. „Negatywna informacja zwrotna po rozmowie kwalifikacyjnej. Jak ją przyjąć?

Dodaj komentarz