×

* pola obowiązkowe

** dodanie/zgłoszenie witryny www


Wykłady motywacyjne - co zrobić, aby były inspirujące?

Lubisz występować przed dużą publicznością? Motywować innych do działania? Jeśli tak, to jesteś predysponowany do bycia mówcą motywacyjnym. Jednak, aby nim zostać, musisz czymś zainteresować potencjalnych słuchaczy. Twoje wykłady motywacyjne powinny zachęcać do rozwoju i spełniania marzeń, co nie jest takie łatwe. Jak więc pisać inspirujące wykłady motywacyjne? Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.

Pomyśl o jednych z największych przemówień motywacyjnych z przeszłości, które wzywały do tego, by zrobić więcej dla swojego kraju, prelegenci Ci korzystali z wezwania do działania ze strony publiczności. Obejrzyj słynne przemówienia na różnych serwisach, aby zrozumieć tok myślenia popularnych mówców, dobór słów i sam sposób, w jaki wykłady motywacyjne zostały wygłaszane. Szczególną uwagę zwróć na powtarzane zdania, podkreślające kontekst całej wypowiedzi. Pewnie zauważysz również, że wszyscy wielcy mówcy powtarzają krótkie zwroty, aby zaangażować publiczność.

coach motywacyjny

Jedną ze skutecznych metod mowy motywacyjnej jest pięciostopniowy model, który można dostosować do prawie każdej sytuacji. Na przykład, zwróć uwagę swoich słuchaczy za pomocą porywającej statystyki i przekonaj ich, że istnieje potrzeba zajęcia się problemem statystycznym, a następnie udowodnij, że rozwiązanie tego problemu znajduje się na wyciągnięcie ręki. Namaluj wizualny obraz tego, co się stanie, jeśli problem zostanie rozwiązany, np. większa sprzedaż i większe bezpieczeństwo pracy dla wszystkich. Następnie przedstaw obraz tego, co się stanie, jeśli problem nie zostanie rozwiązany, np. konieczność obniżenia kosztów i zmniejszenia płac. Zakończ przemówienie, wzywając publiczność do podjęcia działań w celu rozwiązania problemu.

Wskazówki dotyczące pisania

Bazując na powyższej metodzie, postaraj się stworzyć wykłady motywacyjne o podobnym charakterze. Najpierw jednak napisz szybko pierwszy szkic swojej przemowy. Nie martw się o gramatykę, pisownię czy dobór słów, po prostu wyraź swoje pomysły. Odejdź od niego przynajmniej na jeden dzień, jeśli możesz. Następnie edytuj swój szkic treści, organizacji i języka. Upewnij się, że myśli, które chcesz przekazać, są wyrażone w logicznej kolejności i w języku, który jest prosty oraz nie jest spleciony z żargonem. Idealnie byłoby, gdybyś wygłaszał wykłady motywacyjne, bez wcześniejszego czytania ich. Jednak takie zdolności przysposobisz sobie z czasem, Jeśli istnieją fragmenty, w których sformułowanie jest krytyczne, takie jak polityka lub kwestie prawne, należy być przygotowanym do wyjaśnienia ich w kategoriach laika.

Styl

Niezależnie od tego, czy pocieszasz słuchaczy z powodu niedawnych niepowodzeń, czy też przygotowujesz ich do podjęcia przyszłych wyzwań, Twoje wykłady motywacyjne muszą być osobiste, przekonujące i pełne pasji. Wykorzystaj przy tym swój naturalny styl mówienia. Nie zmieniaj swojego głosu ani nie używaj słów, których normalnie byś nie wykorzystał w codziennej rozmowie. Jeśli spróbujesz zmienić styl, publiczność zauważy to, a Ty stracisz wiarygodność. Wykłady motywacyjne są emocjonalnym apelem, więc prezentacja musi być wygłaszana z pasją. Jeśli Twoja mowa dotyczy problemu moralnego, unikaj obwiniania kogokolwiek za ten problem. Zamiast tego, podkreśl, że każdy może być częścią rozwiązania.źródła:
http://www.wykladymotywacyjne.pl/